20 lat firmy Wirthwein Polska

20 Jahre Betriebszugehörigkeit, Wirthwein Polska

Nie tylko nasz zakład w Łodzi świętował swoje 20-lecie, ale również czterech członków naszego zespołu z radością przyjęło swoje certyfikaty z okazji jubileuszu firmy. Od momentu powstania zakładu są oni obecni na pokładzie i odegrali kluczową rolę w uruchomieniu produkcji. Więcej zdjęć można znaleźć w galerii poniżej tekstu.

Łódź. 27 września obchodziliśmy wraz z naszymi klientami i partnerami jubileusz 20-lecia naszej firmy. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Wirthwein oraz członek zarządu Rainer Zepke, a także nasi koledzy z oddziałów w Creglingen i Nauen, którzy 20 lat temu pomagali nam przy  instalacji naszej produkcji i nadal wspierają nas w bieżącej działalności. Na naszą uroczystość jubileuszową do Łodzi przyjechał także wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Edmund Brenner.

Uroczystość rozpoczęła się pewnego rodzaju „próbą generalną“: przed południem pokazaliśmy naszym kolegom przybyłym w Niemiec dział produkcji, montażu i logistyki, a następnie grupa udała się na zwiedzanie Łodzi. Nasi niemieccy goście dowiedzieli się wielu informacji z historii miasta, które jeszcze w 1790 roku liczyło niespełna 200 mieszkańców i w kolejnych dziesięcioleciach dzięki przemysłowi tekstylnemu niezmiernie dynamicznie rozwijało się  i szybko zyskało nazwę „polskiego Manchesteru “. Liczba mieszkańców wzrosła do czasu wybuchu drugiej wojny światowej do blisko 672.000 osób. Wielu  przemysłowców było Niemcami, wśród nich rodzina Scheiblerów, która w Łodzi posiadała ok. 500 hektarów i konkurowała o bogactwo, władzę i wpływy z Białą Fabryką rodziny Geyerów i żydowskim fabrykantem Israelem Poznańskim.

Łódź miała także znaczących mieszkańców rosyjskich oraz dużą wspólnotę żydowską i dlatego uchodziła za „miasto czterech kultur “. Nasza przewodniczka pokazała nam  reprezentacyjną ulicę Piotrkowską, a także Manufakturę, dawną fabrykę tekstylną rodziny  Poznańskich, która  dziś jest największym centrum handlowym, kulturalnym i rozrywkowym w Polsce. Poznaliśmy także ciemne strony historii miasta, które niestety wiążą się z Niemcami. W latach  terroru 1939-45 narodowi socjaliści  zmienili nazwę miasta na Litzmannstadt– na cześć generała pierwszej wojny świtowej Karla Litzmanna, który pokonał Rosjan i zajął Łódź.  Ludność żydowska miasta została osadzona w getcie  łódzkim  i wysłana na śmierć do obozów zagłady w Chełmnie i Oświęcimiu. Z około 250.000 Żydów mieszkających w Łodzi holocaust przeżyło jedynie około 800 osób. 

Na szczęście Polacy i Niemcy spotykają się dziś w przyjaźni – i my także chcemy nadal mieć wkład w budowanie wzajemnych relacji opartych na zaufaniu i współpracy. 

Gdy koledzy z obu niemieckich oddziałów w Creglingen i Nauen poznawali nasze miasto i jego historię, wczesnym popołudniem przywitaliśmy przedstawicieli naszych klientów i w trzech grupach  oprowadziliśmy gości po pięciu nawach  naszej hali  fabrycznej. Przy pięciu punktach informacyjnych pracownicy przedstawiali aspekty zakresu swoich obowiązków i odpowiedzialności: planowanie produkcji, produkcja elementów wtryskowych przeznaczonych dla różnych  linii biznesowych,  utrzymanie ruchu i konserwacja narzędzi, montaż i  bardzo skomplikowana logistyka. Wielkie podziękowana za całość przygotowań kierujemy do koleżanek i kolegów: Karoliny Piotrowskiej, Karoliny Ścibior-Wojtunik, Mateusza Janiszewskiego, Przemysława Rutkowskiego, Rafała Matysiaka, Mateusza Tarnowskiego, Tomasza Sęczkowskiego, Sylwestra Terki, Jarosława Zająca, Małgorzaty Ulężałaki, Aleksandry Szyller i do całego zespołu Wirthwein Polska Sp. z o.o. 

Nasze osiągnięcia i nowoczesność produkcji zrobiły na naszych gościach bardzo duże wrażenie. Szczególnie należy podkreślić, że cała kadra kierownicza jest polska  – i to już od samego początku  – to znaczy od dwudziestu lat. 

Po zakończeniu zwiedzania przygotowaliśmy dla naszych gości i pracowników busy, które wszystkich przewiozły na stadion piłkarski „Widzewa“,  gdzie odbyła się uroczysta ceremonia jubileuszu 20-lecia naszej firmy, a na którym normalnie zawodnicy trzeciej ligi polskiej kopią piłkę przed 18.000 widzów. 

Dyrektor oddziału Damian Stefurak wyraził radość, że nasi klienci i partnerzy tak licznie zapowiedzieli swój udział w naszych uroczystościach jubileuszowych. Przywitał około 250 gości w bardzo uroczystej atmosferze. 

Następnie odbyła się oczekiwana w dużym napięciu  premiera filmu „20 lat firmy Wirthwein Polska“. W niezmiernie emocjonalnych scenach czterej pracownicy Tomasz Sęczkowski, Zbigniew Szarabajko, Sylwester Terka i Jerzy Wojda, którzy od 20 lat dochowują wierności naszej firmie, opowiedzieli o pierwszych latach i dotychczasowym rozwoju do największego oddziału firmy Wirthwein w świecie. Dyrektor oddziału Damian Stefurak wyjaśnił na koniec, co dla niego znaczy nasz slogan „Wirthwein to my“: wtryskarki, narzędzia i surowce teoretycznie każdy może sobie kupić i wyprodukować wyroby, ale liczą się ludzie, którzy firmę Wirthwein czynią tym, co w Polsce opisuje się jako „20-letnią historię sukcesu“. Film można także obejrzeć na naszej stronie internetowej.

W imieniu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dorota Lombardi przekazała w swoim przemówieniu najserdeczniejsze życzenia  i wyraziła ogromną radość, że rozwój firmy Wirthwein w Łodzi przynosi tak dobre owoce. Zapowiedziała także przychylność ze strony  Specjalnej Strefy Ekonomicznej w przyszłości. 

Udo Wirthwein przypomniał  w krótkiej retrospektywie powstanie oddziału w Polsce przed 20 laty. Na Papierniczej rozpoczęła się produkcja 175 systemów dziennie komponentów do pralek – dzisiaj produkowane są wprawdzie nadal części do frontów i tyłów do pralek, ale jest to 5.500-6.000 systemów dziennie na łącznie jedenastu wtryskarkach.

Marcus Wirthwein przywołał w uroczystym przemówieniu dokonania minionych lat, podziękował przy tym wszystkim pracownikom, którzy mieli swój wkład w osiągnięcia firmy, ale wyraził  także uznanie dla  ostatnich wysiłków oddziału w Łodzi. Wiele maszyn zostało przeniesionych, zoptymalizowana została produkcja zgodnie z zasadami LEAN, wdrożony został system zarządzania  magazynem SAP i uruchomiona została  hala montażowo-logistyczna. Marcus Wirthwein podziękował załodze za jej pracę, wyraził także szczególne podziękowania dla wszystkich tych pracowników, którzy z racji  wysokiego sezonu podczas uroczystości musieli pracować  na popołudniowej zmianie. 

Podczas zwiedzania miasta goście dowiedzieli się, że Łódź jest także bardzo znana w branży filmowej, oprócz Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej  jest tu także „Aleja Gwiazd” , jak słynna „Walk of Fame“ w Hollywood. Dlatego  jako moderatora poprosiliśmy Steffena Möllera, który w Polsce jest  bardzo znanym komikiem. Möller doskonale mówi po niemiecku i po polsku i dlatego był najlepszą obsadą na nasze święto. Podczas godzinnego występu wyjaśnił nam największy szok kulturowy między Polską a Niemcami. Dowiedzieliśmy się więc, że Polacy z racji deklinacji mają wiele nazwisk i zasadniczo są pesymistyczni. Na pytanie „Co słychać?“, na które w Niemczech zwykle opowiada się krótkim, rzeczowym „dobrze“, odpowiadają: „jakoś, codzienna bieda“.  Ponieważ jednak Polacy są bardzo emocjonalni, dowiedzieliśmy się o zwyczajach świątecznych: w Niemczech na Boże Narodzenie  życzymy sobie „wesołych Świąt“ i dochodzimy tym już do granicy  radości, podczas gdy w Polsce życzenia są bardzo indywidualne, które przechodzą w pozdrowienia dla całej rodziny i wzajemne zaproszenia. Bardzo serdeczny naród, ci nasi sąsiedzi.

Następna część uroczystości odbyła się przy muzyce i tańcach i pokazała, że nasi polscy koledzy nie tylko posiadają wyśmienitą kuchnię, ale także chętnie bawią się i tańczą.

W niedzielę 30 września na stadionie Widzewa odbył się piknik rodzinny z udziałem około 800 osób, a także mecz piłki nożnej obu zespołów firmowych, a wszystko na tej samej murawie, na której zwykle gra trzecia polska liga piłkarska.

Pracownicy oddziału w Łodzi podziękowali rodzinie Wirthwein i całemu zarządowi firmy Wirthwein AG za zorganizowanie tej pięknej uroczystości jubileuszowej. 

Festlich gedeckte Tische, Wirthwein Polska
Festlich gedeckter Tisch, Wirthwein Polska
dekorierter Tisch, Wirthwein Polen
Schön gedeckter Tisch
2 Sänger auf der Bühne, Wirthwein Polska
Udo Wirthwein auf der Bühne in Lodz, Polen
Sängerin auf der Bühne, Lodz Polen
Gruppenbild: 10 Jahre Betriebszugehörigkeit, Wirthwein Polska
Blick auf Zuschauer, Wirthwein Polska
Fußballmannschaft mit Wirthwein Polska Trikots